img_7209

Talajmechanika

Apróságnak tűnik, de nem az! A talajt természetesen nem felszínén vizsgáljuk, hanem mélységében, elsősorban annak terhelhetőségét, minőségét vizsgálva. Mindez mélységi minta vétellel történik, melyet egy szak laboratórium elemez ki.

A talajmechanikai fúrást végző munkások a helyszínen
A fúrás előkészítése

A kapott eredmény alapján a statikus javaslatot tesz az alap jellegére és méretezésére. Mivel az alap jobbára eltűnik az épület alatt, sokan nem tulajdonítanak neki nagy jelentősséget. Az építkezés elején még van keret, így többnyire elfogadott ha egyik mixer autó jön a másik után a beton beöntésnél, a vasalás meg úgy néz ki, mintha egy rakéta kilövő állomást, vagy egy metró megállót építenénk, holott ott éppen a nappalink lesz… Van hogy ez indokolt, de van, hogy közel sem. Gyakori a túl méretezés, vagy a nem megfelelő szerkezet választása.

Az alap meghatározása a talajmechanikai vizsgálatból következik. A ház alatti pontot mindenképpen megfúrják, vizsgálják, de minimálisan három pont határozza meg a telek adottságait.

A pár száz ezer forintos tétel egyrészt biztonságot ad, hogy épületünk állékonysága megfelelő lesz, másrészt gyakran meg is térül az optimalizált méretezés során.

Esetünkben is ez történik. Ez is része a komplex optimalizálásnak, hogy egy magas minőségű, esztétikus minta házat hozhassunk létre.

Tags: No tags