demo-attachment-780-portrait-of-construction-engineers-working-on-J9KU7NC

A ház Formája és alaprajza

Ez az a pont, ahol igen csak észnél kell lenni! A ház külső formája egyszerre esztétikai, statikai, benapozási, hő technikai, anyagi kérdés és még a helyi és országos építési szabályzat előírásainak is meg kell felelni, továbbá az sem árt, ha az épület belső alaprajza is egy élhető, logikusan, kellemesen szervezett teret ad.
Hónapokig terveztünk. Nem túlzás ha azt mondom, több száz terv készült, mire végre kialakult az, ami az összes fenti szempontnak megfelel.


A külső formán minden kilógó, kiálló él, vagy a tömegből kihúzott helyiség, tornyocska komoly hőhíd, a kivitelezést lassító és bonyolító csomópont, plusz költség, és a legtöbb esetben csak múló tervezői, vagy megrendelői hóbort, melyet aztán mindenki meg bán.
Mi mindezt mellőzzük. Egy igen letisztult, az éghajlati övünknek megfelelő, statikailag stabil, dinamikusan építhető külső formát alakítottunk ki.


A belső alaprajz is kompromisszum mentes. Elvárásként határoztuk meg a 4 szobát, a két fürdőszobát, a garázst, a nappali és a kert kapcsolatát, a déli szoláris nyereség maximalizálását, a teljes értékű belmagasságot, a közlekedő folyosók minimalizálását, a fürdő szobák egymáshoz közel szervezését és alapvetően minden gépészeti kapcsolat lerövidítését, stb. Az alaprajz kompromisszum mentes lett, minden szempontnak megfelelünk.
Tervezéskor pontosan kell tudnunk, mit szeretnénk. Egy jó tervező, ezen a folyamaton végig visz, kialakítva a tervezői programot, mely az építető elvárásait ötvözi a tervező reális, racionális szakmai javaslataival.


Az építtető gyakran két hibát követ el. Nehezen látja be, hogy az építési szabályzatban foglaltak miatt nem lehet bármit építeni, sőt, igen kötött a pálya, illetve hogy nem tud szabadulni előképektől. Ezek általában vagy előző házak, vagy az ismerősök házai. Nehéz a tiszta lappal indulni, sok életviteli végiggondolást igényel, milyen házban is lenne ideális laknia az adott családnak. Ez nagy fokú tudatosságot igényel, amikor is a család tisztában van saját napirendjével, szokásrendszerével. Ez ritka, pedig ez lenne a kulcs a jó alaprajzhoz.
Mi ezt végiggondoltuk és egy olyan térszervezést alakítottunk ki, melyben jó létezni, mely logikus, élhető és esztétikus.


A tervező is követhet el hibát. Gyakori, hogy a tervező is előképekből dolgozik, előző munkákat alapul véve indul el és nem tiszta lappal. Másik probléma, hogy gyakran olyan technológiai és anyaghasználatokhoz nyúl, olyan rétegrendeket, csomópontokat alkalmaz, melyek elavultak. Természetesen meg van rá az oka, ezeket ismeri, ezek vannak meg a gépben és a fejében. Gyakran azonban ezek a tervezési elvek, csomópontok, anyaghasználatok, nem csak hogy elavultak, de drágák, hőhidasak, lassan kivitelezhetőek és nem túl esztétikusak. Igen, az építészet olyan, mint a programozás, napi szinten frissül. Aki nem követi a változást, nem rugalmas és nem képzi magát lemarad.

Az építtető látja ennek leginkább kárát, hisz ő fogja kifizetni az anyagot és a munkát is, illetve ő fog a megépült házban lakni. (Nem is beszélve az esetleges több év múlva történő eladásról, amikor magyarázkidni kell, hogy ez miért ilyen, ez miért úgy lett megcsinálva. Pláne ha a vevő építésszel, vagy profi kivitelezővel felvértezve érkezik.)

A tervező tehát meghatározó. Nem elég ha rutinos, rugalmasnak is kell lennie, olyannak, aki végigvezeti megrendelőjét a tervezési folyamaton, ismeri és alkalmazza az innovatív és korszerű megoldásokat.

Válasszon hát felkészült tervezőt, aki kreatív, nem ragaszkodik dogmákhoz, rugalmas, türelmes, két szóval, képes komplex optimalizáltan házat/otthont tervezni, de még inkább fejleszteni. Ne feledjük, amit ő tervez, azt mi építjük, mi fizetjük az utolsó szegig, sőt, lakni is mi fogunk benne.

Mi így tervezünk. Egyszerre, szimultán figyelünk a megrendelő pénztárcájára, az építkezés illetve az épület használata során az ökológiai lábnyomára, az energiafelhasználására, az időbeli tervezettségre, az esztétikus külsőre, a jól szervezett belső térre, a bevált innovatív technológiák és anyagok használatára, a megbízó építtető életviteli sajátosságaira, szokásaira, stílusára, stb. Azaz kompkex optimalizáltan tervezünk.

Ne feledje, amit a tervező tervez, azt mi fizetjük ki anyag és munka szintjén, sőt, mi fogunk benne élni is.

A ház tervezése és kivitelezése nem kell, hogy rémálom és szenvedés legyen. Lehet egy jól szervezett, kellemes, kreatív alkotó folyamat is.

Tags: No tags