A tökéletes alaprajz?

Hát ez az a téma, melyhez mindenki ért, olyan, mint a foci. Pedig ez talán a legösszetettebb, legmeghatározóbb pontja az egész építési folyamatnak. Az alaprajz statikai, benapozási, életviteli, esztétikai és nem utolsó sorban anyagi kérdés. Vegyük sorba!

Az, hogy hol van, hol nincs, hol milyen méretű falszakasz van, hol van belső fal, milyen vastagságú a fal, statikai kérdések tömkelegét veti fel. Ha nem figyelünk erre, könnyen olyan házat tervezhetünk, melynek külső falai tele vannak pillérrel, de még belső pillér is jócskán juthat az épületbe, ami rengeteg idő, költség, technológiai bonyodalom. Ha emelet is van, akkor a helyzet meg összetettebb, mert össze kell hangolnunk az alsó és a felső szint alaprajzát, belső falazatát, ki kell találnunk a lépcső helyét, a födém szerkezetét. A födém aránytalanul drága tud lenni egy hanyagul odavetett tervezés miatt, vagy rossz építési technológia, anyagválasztás, méretezés miatt. Kerüljük ezt el. Ne feledjük, az építés korai fázisában sok minden eldől, a terv nem papír, amin túl szeretnénk gyorsan esni, hanem egy olyan dokumentáció, melyet meg fogunk építeni, melyben élni fogunk, melyet lehet hogy egyszer el fogunk adni. Legyünk hát körültekintőek az alaprajz terén! Ha okosan és ügyesen tervezünk, azaz komplexen optimalizálunk, akkor a statikailag jól megkomponált épület stabil lesz, masszív, de nem kerül bele pillér és nincs alul sem túl tervezve. Mindez az alaprajon dől el. A Homewell alaprajz komplexen optimalizált statikailag. Büszkék vagyunk rá.

A nap. Fény és energia. Szerintem mindkettő szívesen fogadjuk. Az alaprajzon dől el a helyiségek tájolása, azok nyílászáróinak mérete, helye. Passzív házas elveket alkalmazva, a nappali délre néz, az étkező, konyha szintén, a lakószobák szintén. Na ugye ez nem megy, ilyen ház nincs, vagy egy hosszanti cső’. Ennek ellenére az a cél, hogy erre törekedjünk, illetve, hogy északra mit igen és mit ne tegyünk. Északra ne tegyünk bejáratot, északra ne tegyünk 5-10%-nál nagyobb nyílászáró felületet a falfelületre vetítve. Északra tegyünk wc-t, kamrát, garázst, gépészeti helységet. Keletre és nyugatra klasszikusan szobákat tudunk tájolni. Lényeges, hogy a környező épületek, kerítések, növények méretét, magasságát figyelembe véve kalkuláljunk fényt, benapozást. A felső szinten – ha van – más a helyzet, bár az alapelv marad, irány dél! Ha mindez jól sikerül, és nagy a szoláris nyereségünk, egyből dolgozhatunk is tovább az ügyön: árnyékoljunk, hisz ami télen áldás, az nyáron túl meleg… Mi ezek mentén alakítottuk ki alaprajzunkat a Homewell mintaházban.

Az alaprajz az életvitelt tükrözi. Könnyű belátni, hogy miért és hogyan tér el egy bulikra és társadalmi eseményekre hangolt villa és egy 4 gyermekes család házának alaprajza. A bravúr az, ha a tervező olyan alaprajzot komponál, mely mindkettő esetben megfelelő. Létezik ilyen. Nem ritka, hogy a party’ életszakasz átvált családi szakaszba, de az sem, hogy párhuzamosan zajlik a kettő. Egy jó ház erre van tervezve, a család hétköznapjai zökkenőmentesen zajlanak, de egy nagyobb létszámú családi vagy baráti vendégjárás esetén is működik, kiszolgál az épület minden igényt. A Homewell ház így van tervezve.

A sok funkcionális tényező mellett az esztétika sem utolsó. Méltó helyen és módon, szeparáltan, de mégis rész rálátással a belső térre kell megérkezni. Fontos hogy legyen vizuális kapcsolat a kerttel. Fontos hogy ne legyenek felesleges folyosók, szűk terek. Fontos, hogy a nappalinak legyen tere, kapcsolata a terasszal. Fontos hogy a konyha jelen legyen, de ne a fő helyen. A konyha mérete kardinális. Gyakori a feleslegesen nagy konyha, melynek aztán szekrényei vagy üresen konganak, vagy tele vannak zsúfolva sosem használt robotgépekkel, rég elfeledett tányérkészletekkel. Ne essünk túlzásba! A konyha drága. Egy ideális méretű, igényesen kialakított konyha szebb, mint egy hatalmas közepes minőségű. Ne száműzzük az étel készítőjét a családi/társadalmi életből. A tervezésbél figyeljünk a konyha és az egyéb terek kapcsolatára! A fürdők méretezése és elrendezése hasonlóan központi jelentőségű. Ugyanaz érvényes rá, mint a konyhára. Egy feleslegesen túlméretezett, közepes minőségű és esztétikájú fürdő sokkal rosszabb, mint az ideális méretű, mindenfunkciót és igényt kielégítő ékszerdoboz”. Igen, jó esetben egy fürdő a ház ékköve, minőségének, presztizsének meghatározó eleme. Téves gondolat egy költséges építkezés végén a burkolaton spórolni. Egy fürdő hideg burkolata mondjuk hogy 40nm max. Ha elszaladunk a barkács áruházba, és veszünk egy 3000 ft-os lapot, az 120.000 lesz. Ha veszünk egy igényes, nagy méretű lapot, ami 10.000/nm, az 400.000. Van különbség, de ha az építkezés egészére vetítjük, ez nem jelentős összeg, viszont erősen meghatározza házunk imázsát, persztizsét. (A burkoló a sík lapokat szereti. De amikor felrakja, akkor mi is látni fogjuk, miért is… egy milliméter görbeség csúnya kiugró felületeket, sarkokat fog adni, melyet nem fogunk szeretni. Tehát: irány a minőség! Homewell házunk igen csinos és elegáns belső terekkel, okos alaprajzi megoldásikkal, ügyes térszervezéssel, térkihasználással van kialakítva.

Fentiek összessége az alaprajzot anyagi kérdéssé is teszik. Egy bonyolult alaprajzot feleslegesen drága kivitelezni, de gyakran az élet is feleslegesen bonyolult benne. Legyünk okosak, hallgassunk az építészre, konzultáljunk a statikussal, belső építésszel, párunkkal, a gyerekekkel, nézzük meg a szomszédot, nézzünk élőben jó és rossz példákat! Megéri tologatatni a falakat papíron! A kockás papír a legolcsóbb az egész építkezésben.

A Homwell ház alaprajzát mindezek és még sok más szempont szerint fejlesztettük. Győződjön meg, hogy minden szempontnak megfelelünk!

Tags: No tags